Dirty Shirt creează primul lor NFT
Postat: 31/01/2022 Înscris în: Știri | Tags: dirty shirt, nft, pandemic special Scrie un comentariu
Dirty Shirt nu este doar o trupă creativă și originală din punct de vedere muzical, ci sunt și niște oameni sufletiști și fani ai prietenilor patrupede. Pentru a celebra lansarea noului EP, Pandemic Special, pe 18 februarie, trupa a creat primul său NFT, și anume, coperta albumului. Cu ajutorul chitaristului Cristian Bălănean, artistul din spatele acestei lucrări, trupa a decis să organizeze o licitație pentru acest NFT, unde oricine poate licita orice sumă dorește, iar, dacă este norocos, va putea obține o parte din istoria Dirty Shirt.
Banii nu vor ajunge în buzunarul nimănui, ci vor fi donați către organizația românească Ray Animal Care, care își propune salvarea, castrarea, educarea și tratarea câinilor și pisicilor aflați în nevoie.
NFT-ul este deja bătut și fără carbon. Fericitul cumpărător va primi și o versiune imprimată ce va avea autografele membrilor trupei.
Link-urile unde se poate licita sunt următoarele: Rarible și Opensea.
Dacă doriți mai multe informații despre organizația Ray Animal Care, sau doriți să vă implicați în salvarea acestor animale fără nicio vină, îi puteți găsi aici: https://asociatiaray.ro sau pe Facebook.

Dirty Shirt este una dintre cele mai active și originale trupe de rock din România, câștigătoare a premiului II la Wacken Metal Battle din 2014 și participantă în cadrul ediției a festivalului din 2019. Stilul său unic rezultă din combinarea de rock și metal cu diverse alte elemente muzicale: funk, electro, muzică populară românească, ș.a.
Anul 2022 va fi un an plin pentru Dirty Shirt, anunțând participarea la următoarele evenimente externe:
*09.03 – 15.03.2022 / alături de Orhpaned Land: Essen (D), Antwerpen ( B ), Zoetermeer (NL), Arnhem (NL), London (UK) & Nantes (FR).
*Hellfest – Clisson Franța / vineri, 24 iunie 2022, (la scena Temple). printre formațiile participante se numără Metallica, Guns ’n Roses, Deftones, Faith No More,
*Plane’r Fest / 1 iulie 2022, alături de Sepultura, LAcuna Coil, Lordi, Dragonforce, etc.
Judas Priest, NIN, Volbeat, Scorpions
*Dong Open Air Germania / 14-16 iulie 2022, alături de Blind Guardian, Testament, Skinred, Dragonforce, etc.
*Reload Festival / 18-22 august 2022, alături de Heaven Shall Burn, Arch Enemy, Lacuna Coil, Cannibal Corpse, As I Lay Dying, Comeback Kid etc.
Dirty Shirt lansează Pandemic Special (EP)
Postat: 29/01/2022 Înscris în: Știri | Tags: dirty shirt, ep, lansare, pandemic special Scrie un comentariu
Formația Dirty Shirt va lansa un EP în care se vor regăsi cele mai bune remake-uri și cover-uri pe care le-a produs în cadrul show-urilor web din timpul pandemiei. Acesta se va numi în mod firesc Pandemic Special.
EP-ul va fi disponibil pe platformele digitale din 18 februarie 2022 și va fi inclus ca bonus pe viitorul album.

Artwork: Cristian Bălănean
Dirty Shirt este una dintre cele mai active și originale trupe de rock din România, câștigătoare a premiului II la Wacken Metal Battle din 2014 și participantă în cadrul ediției a festivalului din 2019. Stilul său unic rezultă din combinarea de rock și metal cu diverse alte elemente muzicale: funk, electro, muzică populară românească, ș.a.
Anul 2022 va fi un an plin pentru Dirty Shirt, anunțand participarea la următoarele evenimente externe:
*09.03 – 15.03.2022 / alături de Orhpaned Land: Essen (D), Antwerpen ( B ), Zoetermeer (NL), Arnhem (NL), London (UK) & Nantes (FR).
*Hellfest – Clisson Franța / vineri, 24 iunie 2022, (la scena Temple). printre formațiile participante se numără Metallica, Guns ’n Roses, Deftones, Faith No More,
*Plane’r Fest / 1 iulie 2022, alături de Sepultura, LAcuna Coil, Lordi, Dragonforce, etc.
Judas Priest, NIN, Volbeat, Scorpions
*Dong Open Air Germania / 14-16 iulie 2022, alături de Blind Guardian, Testament, Skinred, Dragonforce, etc.
*Reload Festival / 18-22 august 2022, alături de Heaven Shall Burn, Arch Enemy, Lacuna Coil, Cannibal Corpse, As I Lay Dying, Comeback Kid etc.
Până la lansarea EP-ului, vă invităm să-i revedeți pe Dirty Shirt la Pol’and’Rock 2021!
Ultimele bilete la categoria Golden Circle pentru concertul Dream Theater și Devin Townsend
Postat: 25/01/2022 Înscris în: Știri | Tags: 2022, 29 mai, bucuresti, concert, devin townsend, dream theater, romexpo Scrie un comentariu
Dream Theater va prezenta ultimul material discografic, intitulat “A View from the Top of the World” și lansat pe data de 22 octombrie 2021, în cadrul unui concert special pe 29 mai 2022, la Romexpo București. Invitat special este producătorul, compozitorul și muzicianul canadian Devin Townsend.
După ce primele categorii de bilete au fost declarate Sold Out, iată că o nouă categorie se apropie de epuizare, ultimele 100 de bilete pentru zona Golden Circle fiind disponibile exclusiv prin AmBilet.ro.
https://www.facebook.com/MaximumRockRomania/videos/455776356205242
Concertul este organizat de către Promusic Events și Maximum Rock Romania, recomandat de Rock FM.

Reamintim faptul că formația DREAM THEATER a fost nominalizată pentru Gala Premiilor Grammy 2022 la categoria “Best Metal Performance“.
Alături de Dream Theater au mai fost nominalizate formațiile Gojira, Deftones, Mastodon si Rob Zombie.
Înființat în 1985 de către trei studenți la prestigiosul colegiu de muzică Berklee – basistul John Myung, chitaristul John Petrucci și bateristul Mike Portnoy – DREAM THEATER este grupul muzical care s-a impus ca port – stindard al sonorităților progressive în lumea metal.
Stabiliți în New York, acești muzicieni au adus, mai mult decât oricare alții, în atenția iubitorilor de muzică mai agresivă, un stil compozițional plin de schimbări de tempo, măsuri mixte, modulații surprinzătoare și structuri complexe, toate acestea fără a renunța la elementele definitorii pentru metal.
Cel mai recent album, “A View from the Top of the World”, este ca o sinteză muzicală a carierei trupei, apreciat atât de fanii noi, mereu uimiți de versatilitatea și virtuozitatea acestor muzicieni, cât și de cei mai vechi, care reclamau într-o vreme excesul de tehnică, preferând cântecele inspirate și mai firești – sau mai ușor de urmărit, în funcție de perspectivă.
Pe cât sunt de finisate albumele de studio Dream Theater, pe atât de fascinante sunt concertele, unde dragostea de muzică și entuziasmul membrilor trupei, parcă neatinse de trecerea anilor, îi încântă pe cei deja cuceriți și îi cuceresc pe cei mai sceptici.
Comunicat de presă ALIS – Asociația Lucrătorilor în Industria Spectacolelor
Postat: 17/01/2022 Înscris în: Știri | Tags: #ziuaculturiiinvizibile, alis, comunicat, masuri, schema de ajutor, ziua culturii invizibile Scrie un comentariu
Pe 15 ianuarie Ziua Culturii Invizibile a fost o acțiune lansată în contextul Zilei Culturii Naționale, in Piata Victoriei, actiune care a avut scopul de a atrage atenția autorităților responsabile și publicului larg asupra situației disperate și lipsite de perspectivă în care se găsește industria de spectacole și evenimente după aproape doi ani de la debutul pandemiei. Evenimentul si-a propus să facă vizibile publicului larg o serie de probleme structurale cu care industria de spectacole se confruntă în acest moment și s-a confruntat în ultimii doi ani precum lipsa normelor clare de functionare, lipsa de ajutoare din partea statului pentru sectorul cultural, lipsa de intelegere a modului in care sectorul functioneaza si lipsa unor masuri compensatorii pentru perioada in care sectorul nu a putut functiona.
În urma inițiativei #ZiuaCulturiiInvizibile, domnul Lucian Romașcanu, Ministrul Culturii a raspuns pozitiv pe pagina dansului de Facebook. Apreciem că există această reacție și că inițiativa noastră a fost observată. Dorim să îi transmitem la rândul nostru un răspuns și câteva observații pentru lista de măsuri anunțată:
Domnule Ministru Lucian N. Romascanu,
Vă mulțumim pentru răspuns, este un prim pas în direcția restabilirii unui dialog constructiv cu acest sector, un pas necesar, dar nu suficient.
Supă doi ani, o listă de (alte) promisiuni nu este de ajuns. Am schimbat deja trei guverne de când discutăm de aceste lucruri, le-am scris și reluat cu fiecare în parte, am avut zeci de discuții cu cei care au ocupat vremelnic funcțiile. Am auzit prea multe în acești doi ani și am văzut prea puține acțiuni concrete. Desigur, și faptul că de-a lungul anilor s-au perindat 31 de miniștri ai culturii, este unul din motivele pentru care suntem astăzi în situația în care suntem. Dar nu e singurul. Motivul principal este că sectorul cultural neinstituționalizat a fost aproape inexistent sau ignorat, în cel mai bun caz, și că niciun ministru nu s-a aplecat real asupra problemelor acestui sector.
Aveți ocazia să nu faceți ce au făcut ceilalți 30 de miniștri de dinaintea dumneavoastră și să acordați acestui sector importanța pe care o merită și pe care și-a câștigat-o prin performanță, prin pregătirea oamenilor care fac parte din el și prin contribuția substanțială pe care a adus-o în ultimii ani nu doar la viața culturală a orașelor, ci și la cea economică. În cifre, nu în vorbe. Concret, legat de măsurile la care faceți referire:
Schema de ajutor de stat
◾ 148 de milioane de lei alocați pentru schema de ajutor de stat reprezintă 30% din necesarul pentru acest sector; real este nevoie de 500 milioane de lei, adică 100 milioane de euro;
Dorim să discutăm aplicat despre alte posibile surse de finanțare pentru acest sector, în completarea bugetului pe care l-ați anunțat; există variante deja identificate în colaborare cu MC;
◾ Măsuri de redeschidere
Normele stabilite de INSP, CNSU, Ministerul Sănătății sunt luate fără a cunoaște particularitățile acestui sector și sunt în mod obiectiv discriminatorii față de sectorul privat;
Mai mult decât atât, normele în vigoare sunt la nivelul anului 2020, când nu exista nici vaccin, nici certificat verde;
Ministerul Culturii trebuie să aibă un cuvânt de spus în numele sectorului în aceste discuții; de ele depinde posibilitatea/imposibilitatea organizării de evenimente culturale;
◾ Sprijin pentru persoanele fizice
Acordarea de urgență a indemnizației persoanelor fizice, 75% din salariu mediu, atâta timp cât există limitări de funcționare a sectorului, cu proceduri de obținere clare și nebirocratice care să faciliteze accesul la aceasta indemnizație tuturor profesioniștilor din domeniu.
Așteptăm și o întâlnire cu dumneavoastră pentru a discuta aceste subiecte și pentru a găsi soluții. Oamenii din acest sector așteaptă fapte și măsuri reale. Pentru că, da, problemele sunt grave și nu mai suportă amânare.
Un demers: A.L.I.S. (Asociația Lucrătorilor în Industria Spectacolelor din România), la care s-au alăturat și Asociația MUZE (Asociația pentru Teatru, Film, Muzică și Dans) și PaCTE (Patronatul Companiilor de Tehnică în Evenimente) sustinut de AST – Alianta Serviciilor de Ticketing si AROC – Asociata Romana a Organizatorilor de Concerte si evenimente culturale
IRIS Nelu Dumitrescu lansează noua melodie, „Ergomaniac”, live în București
Postat: 14/01/2022 Înscris în: Știri | Tags: 11 februarie, 2022, bucuresti, iris, lansare, nelu dumitrescu, the pub Scrie un comentariu
Primul extras single de pe viitorul material discografic al formației IRIS Nelu Dumitrescu se numește „Ergomaniac”. Compoziția noii melodii este semnată de membrii trupei, iar versurile sunt scrise de Eliza Manda.
„Ergomaniac” este povestea omului care, din dorința de a evolua, aleargă fără pauză către culmile succesului. Aproape hipnotizat de țelul său, trăiește doar pentru muncă și uită de lucrurile cu adevărat importante, uită de familie și de cei dragi, pierde noțiunea timpului și se afundă în stări axioase.
“Într-o oarecare măsură, în noi toți stă un ergomaniac. Mai mic sau mai mare. Mai dinamic sau mai amorțit. Alături de ergomaniac, pe noul material pe care îl vom lansa anul acesta veți mai putea găsi și alte particularități umane pentru că exact asta este noul nostru album, un portret al omului modern.” – Nelu Dumitrescu, membru fondator și liderul trupei IRIS.
Premiera live a piesei „Ergomaniac” va avea loc în cadrul concertului susținut de trupa IRIS Nelu Dumitrescu din data de 11 februarie 2022 de la The Pub Universității, din București.
Nelu Dumitrescu, alături de Costi Sandu, Relu Marin, Matei Cioca și Tibi Duțu vor aduce aceeași energie și atmosferă cu care și-au obișnuit fanii, iar setlistul este completat cu cele mai noi piese IRIS. Pieselor legendare, precum “Baby”, „Noaptea”, „Strada ta”, „Floare de iris”, li se alătură noile single-uri “Un alt format”, „Poți spune orice” și, bineînțeles, „Ergomaniac”.
Pentru acest concert organizatorii au luat toate măsurile pentru ca acest eveniment să aibă loc în condiții de siguranță.
Pentru a respecta restricțiile impuse de autorități, se pun în vânzare doar 75 de bilete, iar acestea pot fi achiziționate exclusiv de pe www.AmBilet.ro .

