Trupa STEMA a lansat clipul noului single, “Prizonier”

Trupa de indie-alternativ STEMA, cunoscută prin piese precum “Fiecare Om”, “Bestial” , “Outro” sau “Săgeata”, a lansat clipul noii piese – ”Prizonier”. Cu un puternic mesaj, “Prizonier” ne duce într-o stare pe care reușim să o înțelegem chiar dacă nu am trăit-o.

“Și cum ai să spui ce nu poți povesti
Ar fi fost o poveste dacă ar fi…
Și cum ai să mori când ai trăit
Ca un ostatec sub acest chip”

“Cântecul este ca o cugetare, la umbra unui copac. Are o atmosferă solară. Ea curge precum un izvor”, spune Silviu Sanda, solistul Stema.

Videoclipul piesei, realizat de TimFilm, surprinde viața în esența ei și într-o formă evocată prin trei tipuri de manifestare artistică: pictura, sculptura și tâmplăria. Arta este cea care transcede timpul, fiind moștenirea omului pentru generațiile viitoare. Fiecare dintre noi lăsăm în urmă ceva și avem influență prin fiecare zi trăită și prin fiecare clipă de interacțiune cu lumea. Dar, cum rămâne atunci când vorbim de neîmplinire și de nerealizare?

“În clip sunt filmați trei oameni: pictorul Vasile Mureșan Murivale, sculptorul Andrei Bălan și tâmplarul Ioan Neagoe. Ei, în plan principal, reprezintă opusul celor spuse în textul piesei. Ei reprezintă omul care și-a găsit destinul. Dar, videoclipul te duce cu gândul că și aceștia ar putea fi prizonierii propriilor frici. În clip sunt tot felul de corelări. Pictorul Vasile Mureșan Murivale în acțiunea facerii, apoi un tablou de-al acestuia cu chipul lui Isus, tâmplarul fiind în mediul său și sculptorul care, de asemenea e surprins în momentul creației, iar apoi cadre cu chipuri sculptate de oameni – lucrările lui Andrei Bălan. Se pot corela și trage multe concluzii iar la final imaginația receptorului public va definitiva povestea”, explică Silviu Sanda.

Muzica si text – Silviu Sanda
Video – TimFilm

Trupa:
Silviu Sanda – Voce, chitară
Robert Voicu – bass
Bogdan Valentin Bereuca – drums

Voci feminine: Alexia Dobrică

Înregistrările au fost facute la SAE România sub atenția lui Cristi Dobrică.

Mix – Silviu Sanda
Master – Herman Van der Veen

Artiștii

Vasile Mureșan (pseudonim: Murivale) este un pictor român contemporan. Semnează cu pseudonimul Murivale. TVR a realizat de-a lungul anilor 7 filme documentare despre creația sa. Din multiplele sale realizări amintim: Expoziție internațională la Paris (1997-2000), Expune la Monaco (2010), Expune la Cite International des Arts din Paris (2012), Apariții în mass-media din Statele Unite (Euronews, CNN, etc.) (2013). Joacă în filmul „Voyage au coeur de l’Europe socialique“ de Pierre Merejkowschy. Deține un canal public pe YouTube unde a realizat și a postat peste 1 000 de filme documentare despre artiștii români contemporani. Expoziții representative: „Câți artiști sunt în România – Sixtina lui Murivale” din 2005 pentru care a luat premiul Uniunii Artiștilor Plastici; „Sixtine Zero 4” de la Căminul Artei din București din 2005; „Sixtine Zero 9” de la Monaco în cadrul Galeriei L’Entrepot și la Cărturești în 2010.

Sculptorul Andrei Bălan, deși tânăr, are o carieră în plină ascensiune. A semnat 2 cunoscute lucrări în spațiul public: ”Monumentul eroilor cazuţi în Primul şi Al Doilea Război Mondial” din Comuna Prigoria, Judeţul Gorj, instalat în 2011 și “Monumentul Eroilor Pompieri”, Bucureşti, Sector 1, Cartier Dămăroaia, instalat în 2011.

Tâmplarul Ioan Neagoe este, așa cum îl definește solistul STEMA, “omul simplu de la sat, cel care duce mai departe meseria lui Isus. Blândețea sa, talentul și dedicarea față de această meserie atât de frumoasă fac din fiecare creație ce îi iese din mâini o capodoperă.”

STEMA

Trupa de indie-alternative STEMA este cunoscută prin piese precum “Fiecare Om”, “Bestial”, “Outro” sau “Săgeata”. Este formată din Silviu Sanda – Voce, chitara, Robert Voicu – bass și Bogdan Valentin Bereuca – drums. Solistul trupei, Silviu Sanda, spune că numele trupei l-a găsit foarte simplu. “Nu m-am gândit la nicio stemă, ci că muzica e stema noastră. Ne-o punem în frunte și defilăm cu ea.” Stema este pe piața muzicală de 8 ani, fără vreun moment de pauză. ”Prima piesă a fost în 2011 iar în noiembrie 2012 am făcut primul concert.”

STEMA are lansat un album, al doilea urmând a fi gata în 2020. La lansarea primului album, trupa a cântat pe scenă alături de Byron, Artan, Narcis Axinte, Harlequin Jack și are un featuring cu SuperEd de la Șatra BENZ la piesa ”Fiecare Om”.


Chase The Feeling, nou single Wolfmother

În primul deceniu al cestui secol, Wolfmother și Jet erau două nume imposibil de evitat. Cele două trupe australiene asaltaseră o lume ce nu bănuia nimic și o cuceriseră fără drept de apel.

Timpul a trecut repede, cele două trupe au suferit mutații, au luat pauze și au apucat să și revină.

Andrew Stockdale este indubitabil forța din spatele Wolfmother. Dacă anul trecut a lansat Slipstream, cel de al doilea album al său solo, în 2019 a revenit la brandul care l-a consacrat și din aprilie a intrat în studioul lui Dave Grohl, Studio 606 din Northridge, Los Angeles pentru pentru a lucra la al cincilea album Wolfmother, ce va apărea probabil în cursul anului viitor.

Până atunci, avem un prim single, Chase The Feeling. Lui Stockdale i s-a alăturat compatriotul Chris Cester, toboșarul Jet, pentru o experiență de studio cu un feeling extrem de live.

Adrian Coleașă


Straight To Hell, nou single de la Ozzy

Ordinary Man va fi noul album al lui Ozzy Osbourne, succesorul lui Scream (2010), și este așteptat la începutul anului viitor.

Acum două săptămâni am avut un prim single, Under The Graveyard.

Astăzi a apărut Straight To Hell, cel de al doilea single, pe care îl are invitat pe Slash.

Ordinary Man a fost scris și înregistrat în Los Angeles, Ozzy avându-i alături pe producătorul albumului Andrew Watt la chitare, Duff McKagan (Guns N’Roses) la bas și Chad Smith (Red Hot Chili Peppers) la tobe.

Adrian Coleașă


MBP continuă în formulă de cvartet

După cum probabil ați observat, cu ocazia apariției din cadrul Without Walls Fest din weekend, Mihai Barbu Project au decis să continue sub titulatura MBP în formulă de patru. De asemenea, au început o colaborare cu una dintre cele mai reprezentative agenții de booking și management autohtone, Axa Valaha Productions.

MBP 2019, by Anca Coleașă

Photo by Anca Coleașă

Până la sfârșitul anului vor lansa două videoclipuri la piesele ‚Show Me The End’ și ‚Ever Known’, pentru a încheia astfel campania de promovare a albumului de debut ‚A Lifetime Consequence’ urmând ca în prima parte a anului 2020 să revină cu un nou material, înregistrat profesional, și care va conține doar compoziții noi, ce vor indica nouă direcție muzicală pentru MBP. Bineînțeles că nu vom renunta la metal progresiv, dar își doresc o producție mai heavy și mai directă, cu care speră să-și surprindă publicul în mod plăcut!

În acest moment, MBP înseamnă:
Mihai Barbu – voce / chitară
Livia Iancu – chitară
Adrian Cosma – bass / backing vocals
Tudor Alexandru – drums

MBP 2019, by Anca Coleașă

Photo by Anca Coleașă


RoadKillsoda lansează clipul pentru „Satan”, noul lor single, pe 28 noiembrie @ Control

Pe 28 noiembrie, RoadkillSoda revin în Control, odată cu lansarea clipului „Satan”. Melodia este al doilea single extras de pe următorul album al trupei, care va fi lansat la începutul anului viitor.

Piesa „Satan” a fost înregistrată în studioul formației Vița de Vie, fiind produsă și mixată împreună cu Adrian Despot și Sorin Pupe Tănase, iar de master s-a ocupat Cristian Varga – Master Vargas NYC.

Clipul a fost produs în întregime de formație, iar de partea de montaj și edit s-au ocupat Patricia Bîea / Psychedelicious și Andrei Ionuț Dhope / DHOPEdesign.

„Suntem toți datori nașterii cu o moarte. Atunci, măcar acest lucru ar trebui să depindă exclusiv de noi și de nimeni altcineva. Totuși, în zilele noastre, oamenii s-au schimbat, deși lumea a rămas la fel. Agonizând asupra acestei idei nu ne rămâne decât să regurgităm ideile și convingerile contemporane. Nimeni nu este mai presus de noi înșine.” – Byst, RoadkillSoda

Teaserul clipului poate fi urmărit aici:
https://www.facebook.com/RoadKillSoda/videos/750391242126187/

„Satan” va putea fi urmărită în premieră pe 28 noiembrie, începând cu ora 20:00 în Control Club, la concertul de lansare: https://www.facebook.com/events/454318635202763/

Biletele pentru eveniment sunt disponibile în pre-sale aici: https://bit.ly/36CWD9C

Mai multe detalii pe:

Facebook: https://www.facebook.com/RoadkillSoda/
Bandcamp: https://roadkillsoda.bandcamp.com/
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCcrLI87pYcWAH2kTfrGQ0sg
Instagram: https://www.instagram.com/roadkillsoda/