Omara Portuondo a revenit la Sala Palatului
Postat: 27/04/2017 Înscris în: Live | Tags: 2017, 25 martie, concert, cronica, Live, omara portuondo, sala palatului Scrie un comentariuCâștigătoare a unui Grammy, nominalizată la alte patru, Omara Portuondo este un ambasador internațional al muzicii cubaneze, într-o varietate de stiluri, de la jazz la son cubano, trecând prin bolerouri.
Un star internațional cu mult înainte de Buena Vista Social Club, dar cu sigurață diva ansamblului, Omara a revenit pe scena Sălii Palatului marți, 25 martie, în cadrul turneului aniversar 85 Tour.
Photo by Adrian Coleașă
În deschidere, Damian Drăghici a prezentat patru piese din ultimul său proiect, The Gypsy Cuban Project.
Omara este prezentată și primită cu mult respect, iar Noche Cubana începe și dă tonul serii. La mai mult de 85 de ani (turneul a început anul trecut), debordează de bucuria de a trăi și cânta.
Fizic o bunicuță micuță și mereu zâmbitoare, prezența sa radiază solar și debordează, orice dimensiune ar avea scena.
Photo by Anca Coleașă
Regină absolută a întregului spațiu, fizic și emoțional, nu a ezitat să-l împartă cu suflete înrudite. Pe scena sa au urcat și Damian Drăghici, într-un duet al naiului său cu vocea Omarei pe Serenata En Batanga, ca și membri ai Gypsy Cuban Project.
Bis și bye bye, a părăsit sala în pași de dans, o prezență puternică de o fragilitate înduioșătoare. A cântat, a râs și a glumit, Mă îndoiesc să fi plecat cineva nefericit după o seară cu arome de havane cubaneze și apusuri caraibiene.
Iar despre cum s-a văzut seara, o idee vă puteți face în galeria foto de aici.
Adrian Coleașă
The Guest: Sniffyction, Gustave Tiger, Gray Matters @Fabrica
Postat: 09/04/2017 Înscris în: Live | Tags: 18 martie, 2017, alternative, art-punk, bucuresti, concert, cronica, electro, fabrica, glam, gray matters, gustave tiger, Live, punk, rock, rock'n'roll, sniffyction, the guest Scrie un comentariuThe Guest și-au făcut un obicei să aducă trupe pe care nu le aduce nimeni altcineva. Și mereu propunerile lor sunt cel puțin interesante.
Tot așa și sâmbătă, 18 martie, în Fabrica unde Gray Matters au deschis pentru budapestanii Gustave Tiger și Sniffyction.
Photo by Anca Coleașă
Gray Matters sunt tot mai prezenți pe scena locală. Eticheta de electro-alternative rock pe care și-au pus-o singuri poate induce în eroare, în ceea ce fac ei e mult mai puțin electro și mult mai mult rock.
Publicul a fost al lor.
Photo by Anca Coleașă
The Moog au fost comparați cu The Hives și The Strokes, considerați cel mai hot nou export muzical al Ungariei și prima trupă din regiune semnată de un label american.
Gustave Tiger a debutat în 2013, ca un proiect colateral al secției ritmice The Moog (Gergő Dorozsmai și Csaba Szabó, aici în postura de chitariști), au în palmares un EP și două albume, toate aclamate de critici.
Au intrat abrupt și și-au adus modelul lor de art punk. Mai mult punk decât art, cu toate inserțiile psihedelice și shoegaze, cu voci multiple ce o luau spre noise și o atitudine focusată mai mult pe ce se întâmpla pe scenă decât pe efectul asupra sălii.
Photo by Anca Coleașă
Sniffyction sunt o trupă 100% feminină, activă din 2013. Vorbesc despre glam, rock’n’roll, dirty 70s & 80s, dar modelul mi se pare foarte evident Runaways.
“We want to have fun and make you happy!” este motto-ul lor. Ele s-au distrat, am văzut fețe happy, deci toate au decurs conform planului.
Cum s-a văzut seara, în galeriile foto disponibile aici și aici.
Adrian Coleașă
Fabrica de blues – duminică seara live
Postat: 07/04/2017 Înscris în: Live | Tags: 12 martie, 2017, blues, blues rock, club fabrica, concert, cyfer, fabrica de blues, hanno hoefer, Live Scrie un comentariuFabrica au lansat o inițiativă unică în oraș. Concertele de blues se întâmplă, dar Fabrica de blues este primul eveniment recurent dedicat acestui gen.Astfel, în fiecare duminică, de la ora 19, Hanno Hoefer și invitații săi propun o seară de blues live, ceea ce nu poate fi decât salutat.
Photo by Anca Coleașă
Duminică, 12 martie, invitat a fost un cvartet de excepție, de urmărit oriunde ar apărea în oraș.
Dacă Cyfer Trio ne propune un power trio modern, care aliază expertiza pur tehnică cu tone de feeling și groove, acum celor trei (Călin Cyfer – chitare, voce, Vlady Săteanu – bas, Claudiu “Nașu” Purcărin- tobe) li s-au adăugat clapele viguroase ale lui Raul Kusak.
Photo by Adrian Coleașă
Formula este foarte eficientă, chimia muzicienilor este palpabilă, iar rezultatul a fost o încântare pentru public, indiferent dacă a fost vorba despre material original (nelipsit în concertele Cyfer) sau coverurile nelipsite în orice cântare de gen.
Au avut și ei invitații lor, a participat și gazda, Hanno Hoefer, una peste alta o seară de excepție într-un peisaj muzical în care evenimentele de blues nu sunt monedă curentă, dar, din fericire, iată că este posibil să devină. La mai multe!
Iar despre cum a fost seara, puteți vedea aici și aici.
Adrian Coleașă
