Cred Că Sunt Extraterestru în club Control
Postat: 09/01/2017 Înscris în: Live | Tags: 11 decembrie, 2016, alternativ, concert, control club, cred ca sunt extraterestru, guest, indie, Live, rock Scrie un comentariuȘi a fost duminică, 11 decembrie 2016, club Control. Ultimul concert Guest al anului i-a avut ca protagoniști pe Cred Că Sunt Extraterestru.
Photo by Anca Coleașă
Deschiderea a fost asigurată de Chill D (“beat-uri și peisaje”, chiar la propriu), foarte în ton cu locația și audiența.
Înființați doar de aproximativ un an și jumătate, CCSE și-au creat rapid o identitate proprie și un public fidel. astfel încât clubul a fost plin într-o seară de duminică.
Photo by Adrian Coleașă
Nu am simțit vreun moment nevoia vreunei paralele sau perpendiculare cu Subcarpați, CCSE sunt altceva și nu cred că a cineva dintre cei prezenți a avut vreo îndoială. Oamenii știau textele, au cântat cu ei, au dansat și în general s-au simțit foarte bine.
Pentru mine, ocazia de a-i vedea a fost o premieră. Dincolo de clipuri și ce mai apucasem să văd înainte de show, surpriza (mea) a venit dinspre momentele cu savoare de RATM, care par să-i prindă mai bine decât aș fi crezut.
Una peste alta, neofit sau convertit, mă îndoiesc că a plecat cineva nemulțumit, nefericit sau plictisit, De urmărit!
Galeriile foto ale serii sunt disponibile aici și aici.
LLNN live în Control
Postat: 03/01/2017 Înscris în: Live | Tags: 10 decembrie, 2016, ambient, concert, control, dark, hardcore, heavy, Live, llnn, noise, post-apocalyptic, rock, stefan panea Scrie un comentariuSâmbătă, 10 decembrie 2016, club Control. Guest a recidivat cu unul dintre ultimele concerte ale anului, danezii de la LLNN, cu Ștefan Panea (Environments) în deschidere.
Photo by Adrian Coleașă
Noisy ambient în deschidere, proiecții vizuale și un soundtrack pentru orice scenariu își putea imaginea oricine dintre cei prezenți, cam astea au fost coordonatele prezenței lui Ștefan Panea. A început brusc, s-a terminat la fel, fără explicații, oferind doar posibilitatea experienței momentului.
Photo by Adrian Coleașă
LLNN vin din Copenhaga, formați în 2014, după ce The Pyske Project și-au încetat activitatea de 15 ani. Toboşarul Rasmus G. Sejersen şi chitaristul Christian Bonnesen au pus bazele trupei, iar iunie 2016 a adus primul album, Loss, apărut la Pelagic Records.
Între depravare senzoială și deprivare, toată seara a pendulat între cele două extreme. Mașina de fum a funcționat la maximum, parte a vizualului unei atmosfere potrivite peisajului dezolant creat de post-metalul / post-hardcore-ul celor de la LLNN. Dezolant, post-apocaliptic, dark, heavy, experiența live este la un alt nivel decât ceea ce transpare din înregistrări. O experiență completă.
Galeriile foto ale serii sunt disponibile aici și aici.
The Jimmys live @Hard Rock Café Bucharest
Postat: 03/12/2016 Înscris în: Live | Tags: blues, concert, hard rock cafe, jazz fusion, Live, live in transylvania, r'n'b, soul, sunete, the jimmys Scrie un comentariuCând auzi Wisconsin te gândești la multe (eventual produse lactate și polca), dar nu neapărat la blues. Și totuși genul este atât de bine încrustat în ADN-ul american încât proveniența lui nu mai poate fi o surpriză, din orice colțișor al țării ar proveni.
Photo by Adrian Coleașă
The Jimmys sunt veterani ai scenei. Conduși de Jimmy Voegeli, fiecare dintre cei șapte membri ai grupului au în spate câte un CV impresionant. Au luat multe premii, împreună și separat, iar lista celor cu care fiecare dintre ei a împărțit scena (sau studiourile de înregistrări) se citește ca un whos who al aristocrației bluesului (și nu numai) – de la Hubert Sumlin, Joe Bonamassa, Greg Koch, Luther Allison, Buddy Guy până la Georgia Satellites, Glenn Miller Orchestra, Los Lobos sau The Temptations.
Pe 25 noiembrie a avut loc la Hard Rock Café primul lor concert în București, organizat de revista Sunete.
Primul concert în București, dar în nici un caz primul în România, seara a fost și prilejul lansării celui mai nou album al trupei, Live In Transylvania, înregistrat anul trecut la festivalul de blues de la Sighișoara.
Pe scenă au urcat Jimmy Voegeli (clape, voce), Perry Weber (chitară, voce), Mauro Magellan (tobe), Johnny Wartenweiler (bas), Pete Ross (saxofon), Darren Sterud (trombon, voce) și Mike Boman (trompetă).
Photo by Anca Coleașă
The Jimmys au marele noroc de a număra în rîndurile lor trei compozitori, astfel că cea mai mare parte a setului este material original. Secția de suflători adaugă un ingredient sonor aparte și le permite să abordeze absolut orice doresc – blues, r&b, soul, cu incursiuni în fuziune de jazz (au avut momente când m-au dus cu gândul la Chicago și nu cred că e puțin lucru)…
Dacă setul lor este extrem de solid, mai impresionantă este prestația scenică. Soundtrack-ul unei seri pline de antren și voie bună, The Jimmys se simt foarte bine pe scenă și au ca misiune să ne facă să ne simțim bine în sală. Misiune îndeplinită cu brio!
The Jimmys se simt foarte bine și în afara scenei, amestecându-se printre fani de îndată ce show-ul s-a terminat; fără fițe, extrem de simpatici și deschiși, bucuroși că i-au făcut pe oameni să se simtă bine.
Din București au plecat direct către Brașov Jazz & Blues Festival. Semn bun zic. Dacă lor le place la noi și publicul nostru pare să-i fi adoptat, deci sper să-i revedem în curând.
Iar despre cum s-a văzut seara, în galeriile foto publicate aici și aici.
