Roadkill Soda au lansat “Get It Free”
Postat: 18/11/2016 | Autor: Adrian C | Înscris în: Live | Tags: get it free, lansare, roadkill soda, rock, single, stoner, stoner rock, video | Scrie un comentariuRoadkill Soda au avut un an ocupat. Acum, aproape de sfârșitul lui, au toate motivele să sărbătorească. Ceea ce s-a și întâmplat în Fabrica pe 10 noiembrie.
Photo by Anca Coleașă
Au avut un motiv foarte bun, lansarea unui nou single (și a celui de al cincilea videoclip), Get It Free.
Lansarea a constat în mai bine de două ore de muzică într-un club îmbucurător de aglomerat pentru o seară de joi. Roadkill Soda cântă mereu cu un entuziasm infecțios și sunt o plăcere de urmărit.
Avem deja două single-uri de pe viitorul album, anunțat pentru primăvara anului viitor, iar în formula actuală sunt gata să pun pariu că vor juca în cu totul alte ligi valorice.
Chiar și numai pentru că sunt singura trupă rock din generația lor pe care am auzit-o cântând cu aplomb maxim Purple Haze.
Galeriile foto ale serii sunt disponibile aici și aici.
Incantation live în Fabrica
Postat: 13/11/2016 | Autor: Adrian C | Înscris în: Live | Tags: 6 noiembrie, concert, death, fabrica, incantation, Live, metal, rise of tyrants, rock, sincarnate | Scrie un comentariuDuminică, 6 noiembrie, Axa Valaha Productions și Ribcage Booking au adus în Fabrica un line-up de invidiat pentru fanii death – Incantation (US), Sincarnate (Ro) și Rise Of Tyrants (It).
Photo by Adrian Coleașă
Seara a fost deschisă de italienii de la Rise Of Tyrants, o prezență extrem de dinamică, care au plasat din start seara pe coordonate death groove.
Una dintre trupele cele mai reprezentative ale metalului extrem național, Sincarnate au apărut într-o formulă parțială, basistul fiind internat în spital (însănătoșire grabnică!), dar au reușit să sune bine, cu multe idei și material nou care va apărea pe viitorul album, In Nomine Homini.
Dar oamenii veniseră în primul rând pentru Incantation, din nou în România după un deceniu. Condusă de chitaristul John McEntee, singurul membru fondator rămas după un sfert de secol de activitate, trupa este unul dintre liderii scenei death metal newyorkeze, alături de Suffocation și Immolation.
Photo by Adrian Coleașă
Veniți direct de la Nuclear War Now! Fest, cele două date din Bulgaria și România au fost o incursiune blitz în Europa de Est. Setlistul a cuprins piese din întreaga carieră Incantation, începând chiar de la Onward To Golgotha (album aflat pe locul 48 în Decibel Hall Of Fame).
Zece albume de studio, două live-uri, diverse EP-uri, single-uri și compilații nu trec peste om fără să lase urme, iar prestația trupei,(oricât de old school death cu influențe doom) a bifat toate punctele profesionalismului desăvârșit. În plus, nu pot să nu remarc, încă o dată, diferența de showmanship dintre trupele americane și cele din restul lumii. Or avea-o în ADN, s-or fi dus toți la aceeași școală, dar este vizibilă mai mereu.
Una peste alta, încă o seară deosebită oferită de Axa Valaha Productions, mulțumiri! Oferită dar și apreciată de participanți. Ca de obicei, cei care au pierdut au fost doar cei care nu s-au deranjat să vină. Ghinionul lor!
Cum s-a văzut seara, în galeriile foto de aici și aici.
Guest Metal Night 1.0 @Fabrica
Postat: 05/11/2016 | Autor: Adrian C | Înscris în: Live | Tags: 29 octombrie, alithia, avantgarde, black, concert, downfall, experimental, guest metal night 1.0, Live, metal, rock, space, sulphur, vulture industries | Un comentariuSâmbătă, 29 octombrie, Guest au recidivat pe lista scurtă a concertelor de neratat din oraș de anul acesta. Patru trupe din trei țări de pe două continente au produs un mix extrem de cool, iar diversitatea nu a fost egalată decât de calitatea extrem de ridicată a actelor artistice.
Vulture Industries @Guest Metal Night 1.0
Photo by Adrian Coleașă
Românii de la Downfall au deschis seara, urmați de australienii de la AlithiA.
Dacă space rockul are ca strămoși trupe precum Gong, Hawkwind sau Pink Floyd-ul lui Syd Barett, AlithiA mi s-au părut mai apropiați de trupele genului din anii ‘90, mi-au amintit de Ship Of Fools, dar într-o manieră mult mai heavy și mai energică. Nu mi se pare că au ceva de demonstrat, sunt deja o trupă matură, cu un stil bine definit și un drum larg deschis spre lucruri tot mai mari și mai bune. Le țin pumnii egoist, pentru mine au fost revelația serii.
Sulphur îl au în comun cu Vulture Industries pe chitaristul Øyvind Madsen și orașul unde vin, Bergen, dar aici se cam opresc orice asemănări. Blackened death metal este o etichetă pe care și-au pus-o singuri și pe care o poartă meritat și într-un mod extrem de norvegian. Thumbs up!
Fabrica a fost plină la headlineri, Vulture Industries, un nume tot mai familiar în România. Absolut pe merit, mă tem că zilele lor de club se vor termina curând. Extrem de carismatici, cu un brand propriu de avantgarde și un lider excepțional în persoana ubicuului vocalist Bjørnar Nilsen, au sucit și-au răsucit publicul, ambianța și toată textura serii după plac. Mă duc să mă abonez deja la următorul lor concert.
Încă o dată felicitări Guest, aștept Guest Metal Night 2.0 cât mai curând.
Cum s-a văzut seara (într-o beznă roșie de altfel), în galeriile foto de aici și aici.
Napoleon și Breathelast: Când primești lămâi…
Postat: 24/10/2016 | Autor: Adrian C | Înscris în: Live | Tags: 22 octombrie, breathelast, concert, groove, hardcore, Live, melodic, metalcore, napoleon, progressive, the guest, trollo pub | Scrie un comentariuCe faci când viața îți dă lămâi? Unii spun că faci limonadă, alții că ceri și un shot de tequila. Sâmbătă, 22 octombrie, Guest au primit un transport en-gros de lămâi, pe care după ce le-au făcut limonadă le-au mai și amestecat cu o cisternă de tequila.
Photo by Adrian Coleașă
După ce au rămas fără locația anunțată din iunie, cu Napoleon deja în avion către noi, au reușit în câteva ore să găsească o nouă locație (Trollo Pub), să ducă scule pentru cântare, să se ocupe de artiști și să dea și sfoară în țară despre schimbări.
Cel mai simplu ar fi fost să renunțe și să anuleze totul. Nimeni nu s-ar fi mirat. Au ales în schimb să muncească până la epuizare (Unflicted n-au mai putut să cânte tocmai din acest motiv) și să transforme un eșec nemeritat în visul oricărui fan.
Photo by Anca Coleașă
A fost o seară de o nebunie fabuloasă. Breathelast și Napoleon au cântat la propriu în mijlocul fanilor, nu doar s-a moshit, dar s-a făcut până și crowd surfing, incredibil pentru cine cunoaște spațiul, dar trebuia să fii acolo ca să crezi ce s-a întâmplat.
A fost mult mai mult decât ar fi putut să fie orice concert de club. Dincolo de toate greutățile, Guest, Breathelast și Napoleon au oferit s\mbătă seara the ultimate fan experience. Ca și o demonstrație în forță că se poate, tuturor celor obișnuiți că csf? ncsf și alte ciorbe lungi mioritico-dâmbovițene.
Cum s-a văzut seara, din mijlocul oamenilor, în galeriile foto de aici și aici.
Stoner fest în Fabrica, 12 octombrie
Postat: 22/10/2016 | Autor: Adrian C | Înscris în: Live | Tags: 12 octombrie, concert, desert rock, dot legacy, fabrica, house of broken promises, Live, metal, roadkill soda, rock, stoner rock, valley of the sun, wooldozer | 2 comentariiDesertfest Bucharest (variantă restrânsă de o zi) ar fi meritat să se cheme evenimentul organizat de 7inc săptămâna trecută în Fabrica. Din păcate prea discret pentru ce s-a întâmplat acolo în acea seară de miercuri, 12 octombrie.
Un afiș eclectic, multi-național și multi-stilistic a reflectat varietatea unui gen muzical considerat de nișă, dar care mi se pare că în acest moment dă cele mai groovy produse ale scenei metal în general, posibil și din cauza moștenirii blues rock pe care și-o asumă fără complexe.
Photo by Adrian Coleașă
Deschiderea a fost asigurată de Wooldozer, urmați de Roadkill Soda. Dacă pe Wooldozer îi vedeam pentru prima dată, Roadkill Soda sunt cu siguranță unul dintre puținele produse naționale cu mare potențial de export pe care îl avem, iar evoluția lor este evidentă și constantă. Muncesc din greu și se simte, sunt sigur că vom avea parte de din ce în ce mai multe surprize plăcute din partea lor.
Photo by Anca Coleașă
Parizienii de la Dot Legacy au fost revelația serii pentru mine. De o energie debordantă și infecțioasă, cam așa ar suna în mintea mea alde Mano Negra/Manu Chao deveniți stoneri. Musai trebuie văzuți, iar cât despre energia pozitivă pe care o degajă live, doar la Manu Chao am mai văzut așa ceva.
Photo by Adrian Coleașă
Californienii House Of Broken Promises sunt veterani ai scenei, trupa apărând din cenușa grupului Unida, fondat de John Garcia după despărțirea de KYUSS. Sound tipic, extrem de ballsy, iar dacă ar fi să aleg ceva care să-i reprezinte, cu siguranță ar fi Hurt (Paid My Dues). Nu pentru că nu ar avea și alte piese excelente, dar și-au plătit toate dările și locul pe care îl ocupă acum este mai mult decât meritat.
Photo by Adrian Coleașă
Târziu în noapte, ultimii dar în nici un caz cei de pe urmă, Valley Of The Sun, din Ohio. Energici și ballsy (cu siguranță nu e un gen pentru mototoi), dar și cu multe momente melodice, mi s-au părut a avea cel mai mare potențial comercial, mai ales în contextul american. Și nu e nimic peiorativ în asta.
O seară lungă și extrem de plină, un diamant real ascuns în potopul de evenimente live care ne-au podidit în ultima vreme, ar fi meritat cu siguranță o expunere mai mare și (mult) mai mulți spectatori. Mi-a părut foarte bine că am fost acolo.
Cum s-a văzut seara, în galeriile foto disponibile aici și aici.
