Beth Hart Bis!
Postat: 18/06/2016 Înscris în: Live | Tags: beth hart, blues, blues rock, Live, sala palatului, soul Scrie un comentariuA promis și a revenit. Chiar mai bine decât anul trecut, ceea ce îmi era greu să-mi imaginez.
Cum a fost? Fabulos a fost data trecută, acum a trecut la un cu totul alt nivel.
A reușit să transforme Sala Palatului într-un club intim, o cântare care a transformat masa de spectatori într-un organism unic, o sărbătoare cum foarte rar am văzut în deceniile care au trecut de când am început să merg în concerte.
Piese mai noi, mai vechi, originale, cover-uri, apărute pe albume sau cântate doar live, electric, acustic, setlistul a trecut ca o avalanșă, o nouă demonstrație a unei forțe a naturii în acțiune. O forță benefică, un diluviu fertil care ne-a lăsat pe toți cei prezenți ceva mai liniștiți și mai fericiți.
Tot concertul a fost excepțional, dar sunt sigur că finalul I’d Rather Go Blind a făcut-o pe Etta să zâmbească mândră de acolo de sus.
A mulțumit și a promis că va reveni la anul. N-am nici o îndoială că se va ține de cuvânt.
O mențiune pentru organizatorul VreauBilet, care a demonstrat că lipsa (sau invizibilitatea) unei firme de securitate (în plus față de personalul sălii) poate să fie chiar un avantaj.
O galerie foto este disponibilă aici.
Thanks and hello: Ben & Rikkert (Mascot Label Group), Bianca Poldermans.
Roadkill Soda acustic @Street Delivery
Postat: 14/06/2016 Înscris în: Live | Tags: acustic, heavy, roadkill soda, rock, stoner, street delivery Scrie un comentariuDuminică, 12.06.2016 19:00. Street Delivery. Tarabe, meșteșuguri, nori, tarabe, nori, scenă.
Roadkill Soda proaspăt întorși de la Iași. Tot de la Street Delivery. Concert acustic. Heavy. Acustic, ploaie, heavy. Ploaie heavy, muzică acustică heavy, heavy.
Spectatori în ploaie, cel mai heavy concert acustic la care am participat. Și cel mai reușit, până acum. Bis!
O galerie foto este disponibilă aici.
Joia Neagră @Fabrica
Postat: 04/05/2016 Înscris în: Live | Tags: black, black pestilence, concert, joia neagra, Live, ordinul negru, visions of madness Scrie un comentariuJoia Neagră nu are vreo semnificație satanică, din contra. Este un termen uzitat în tradițiile noastre, o altă denumire pentru Joia Mare, ca și Joia Patimilor sau Joimărița.
Și asta nu pentru că prima ediție a Joii Negre din Fabrica, 28 aprilie Anno Domini în curs, ar fi avut vreo semnificație religioasă (pro sau contra), dar ca să nu se interpreteze aiurea.
Trebuie să recunosc lipsa de apetență pe care am avut-o mereu pentru majoritatea produselor muzicale black (sau blackened).
Pe de altă parte, în această Joie Neagră (organizată de Axa Valaha Productions & Ribcage Booking) am avut ocazia să regret că nu am fost mai atent (și) la această scenă. Pentru că m-am simțit excepțional de bine.
Trebuie să mai recunosc și că venisem chitit pe canadienii de la Black Pestilence. Nu pentru că sunt canadieni (cu un chitarist proaspăt încetățenit din Macedonia), ci pentru că punk-ul lor înnegrit (foarte interesantă combinația muzicală) îmi era mult mai direct accesibil și plăcubil, dacă pot zice așa. Și da, mi-au plăcut chiar mai mult decât mă așteptam.
Bucureștenii de la Visions Of Madness nu au cel mai ușor digerabil produs. Dirty hardcore punk? Poate, dar am auzit și noise, și grind acolo, un amalgam interesant. Nu neapărat pe strada mea muzicală, dar m-au făcut să mă opresc și să fiu atent la ce se întâmplă. Plăcut/neplăcut este o chestiune de gusturi, dar sigur greu de ignorat.
Finalul a fost livrat de bănățeano-brașovenii de la Ordinul Negru, revelația serii pentru mine. Post-rockul poate aluneca foarte ușor în indulgență și plictiseală, dar ei au fost fix la antipodul acestora. Post black metal spun ei și n-am de ce să îi contrazic. N-am știut când au trecut prin tot setul lor (totalitatea repertoriului din acest moment, cum a spus vocalul S).
Trăgând linie, o seară excelentă, spre deliciul celor prezenți și regretele post-factum ale absenților. Dacă nu au regretat încă e cazul să înceapă și să se prezinte la ediția următoare. Pentru că vor exista și altele, așa am auzit eu. Ei ca ei, eu sigur o să fiu prezent.
O galerie foto a serii este disponibilă aici.

