O ZI cu Negură Bunget

18 iunie 2016 a fost o zi discretă în peisajul muzical. Aparent doar, pentru că, în umbra răcoroasă oferită de clubul Private Hell, un auditoriu restrâns a fost invitat să împărtășească un moment special.

Listening party-urile de albume în premieră nu sunt monedă curentă la noi, deci cu atât mai mult am apreciat privilegiul de a fi printre cei cărora li s-a dezvaluit noul album Negură Bunget, cu trei luni înainte de lansare.

_N0A5958

Photo by Anca Coleașă

ZI este a doua parte a Trilogiei Transilvane, ce a debutat cu TĂU. Dacă prima parte se concentra pe elementele naturale, cea de a doua se axează pe elementul uman.

Chiar și ascultat scos din context, albumul este excepțional de unitar, cursiv, extrem de rafinat. Momentele brutale se combină cu cele atmosferice extrem de sofisticat. Actul artistic transcede logica (cum e și normal să o facă) și devine o structură organică inefabilă, căci acesta este caracterul muzicii. Nimic nu lipsește, nimic nu e în plus, ZI este un organism viu, suficient sie însuși.

Cineva spunea odată că muzica este singura formă de artă ce nu poate fi descrisă prin cuvânt și nu poate fi decât experimentată direct, prin aceasta fiind similara magiei. Nu pot decât să fiu de acord, aceasta a fost și senzația mea, iar Negură Bunget sunt cu adevărat vrăjitori moderni, șamani ai zilelor noastre.

Magia este contagioasă cu atât mai mult cu cât va fi răspândită pentru prima oară la nivel cu adevărat global. Planurile turneului aniversar 2016-2017 îi vor duce nu doar prin Europa și America de Nord, dar și în Asia și Australia, pentru prima dată.

Dar ziua cea specială era departe de a se fi încheiat, deoarece fuseseră invitați să cânte la vernisajul expoziției Omul Negru/The Boogeyman, curator Aaron Moulton.

_N0A6036

Photo by Anca Coleașă

Un cadru neconvențional, un concert aproape privat, cumva lucrurile s-au înscris într-o normalitate a zilei. O ZI aparte, în care am avut senzația că vizitez un univers alternativ.

O vizită pe care doresc să o repet, acest univers special merită cu siguranță să fie explorat pe îndelete.

Iar pentru cei care doresc să arunce o privire, o galerie foto este disponibilă aici.


Beth Hart Bis!

A promis și a revenit. Chiar mai bine decât anul trecut, ceea ce îmi era greu să-mi imaginez.

Cum a fost? Fabulos a fost data trecută, acum a trecut la un cu totul alt nivel.

Beth Hart, by Anca Coleașă 2016

A reușit să transforme Sala Palatului într-un club intim, o cântare care a transformat masa de spectatori într-un organism unic, o sărbătoare cum foarte rar am văzut în deceniile care au trecut de când am început să merg în concerte.

Piese mai noi, mai vechi, originale, cover-uri, apărute pe albume sau cântate doar live, electric, acustic, setlistul a trecut ca o avalanșă, o nouă demonstrație a unei forțe a naturii în acțiune. O forță benefică, un diluviu fertil care ne-a lăsat pe toți cei prezenți ceva mai liniștiți și mai fericiți.

Tot concertul a fost excepțional, dar sunt sigur că finalul I’d Rather Go Blind a făcut-o pe Etta să zâmbească mândră de acolo de sus.

A mulțumit și a promis că va reveni la anul. N-am nici o îndoială că se va ține de cuvânt.

Beth Hart, by Anca Coleașă 2016

O mențiune pentru organizatorul VreauBilet, care a demonstrat că lipsa (sau invizibilitatea) unei firme de securitate (în plus față de personalul sălii) poate să fie chiar un avantaj.

O galerie foto este disponibilă aici.

Thanks and hello: Ben & Rikkert (Mascot Label Group), Bianca Poldermans.


Roadkill Soda acustic @Street Delivery

Duminică, 12.06.2016 19:00. Street Delivery. Tarabe, meșteșuguri, nori, tarabe, nori, scenă.

_MG_4721

Roadkill Soda proaspăt întorși de la Iași. Tot de la Street Delivery. Concert acustic. Heavy. Acustic, ploaie, heavy. Ploaie heavy, muzică acustică heavy, heavy.

Spectatori în ploaie, cel mai heavy concert acustic la care am participat. Și cel mai reușit, până acum. Bis!

O galerie foto este disponibilă aici.


Jinjer live în Fabrica

“We have balls, we will get what we want.” Asta spunea Tatiana Shmayliuk într-un interviu prezent pe DVD-ul lor, Crowd Factory, asta a  arătat din plin Jinjer pe 12 mai, în Fabrica. Și mai mult de atât.

Tatyana Shmayliuk, Jinjer 2016

O surpriză foarte plăcută de la ARTMania, seara a fost deschisă de Consequence și For My Sins, urmați de Cupola. Bulgarii sunt la al doilea album (Pandæmonium) și nu pot spune că mi-ar fi displăcut, deși nu au reușit să mă facă fan. Altfel, prestația lor a fost absolut corectă, prezența absolut ok, comunicarea cu sala prietenoasă, chiar dacă un pic poticnită.

Dar lumea venise pentru Jinjer și de asta au avut parte.

Pentru mine, ucrainenii sunt una dintre cele mai interesante trupe peste care am dat de destulă vreme încoace, iar Tatiana Shmayliuk este fără îndoială una dintre cele mai puternice și versatile voci feminine din metalul mondial.

Jinjer demonstrează din plin că a veni din Est nu este vreun impediment ca să reușești atâta timp cât ai ceva de spus și mai și știi să o faci. Amestecul lor de progresiv, metalcore, hardcore și tot ce au mai pus ei în rețeta personală este teribil de eficient, iar despărțirea de chitaristul Dimitriy Oksen nu pare să-i fi afectat, cel puțin la nivelul prestației live.

Două ore de agresiune, sofisticată dar nu mai puțin brutală, au trecut pe nesimțite și au lăsat doar sentimentul că toată lumea și-ar fi dorit și mai mult. Unde se vând biletele la următorul concert?

O galerie foto de la concert este disponibilă aici.


Joia Neagră @Fabrica

Joia Neagră nu are vreo semnificație satanică, din contra. Este un termen uzitat în tradițiile noastre, o altă denumire pentru Joia Mare, ca și Joia Patimilor sau Joimărița.

Și asta nu pentru că prima ediție a Joii Negre din Fabrica, 28 aprilie Anno Domini în curs, ar fi avut vreo semnificație religioasă (pro sau contra), dar ca să nu se interpreteze aiurea.

Joia Neagră @Fabrica

Trebuie să recunosc lipsa de apetență pe care am avut-o mereu pentru majoritatea produselor muzicale black (sau blackened).

Pe de altă parte, în această Joie Neagră (organizată de Axa Valaha Productions & Ribcage Booking) am avut ocazia să regret că nu am fost mai atent (și) la această scenă. Pentru că m-am simțit excepțional de bine.

Trebuie să mai recunosc și că venisem chitit pe canadienii de la Black Pestilence. Nu pentru că sunt canadieni (cu un chitarist proaspăt încetățenit din Macedonia), ci pentru că punk-ul lor înnegrit (foarte interesantă combinația muzicală) îmi era mult mai direct accesibil și plăcubil, dacă pot zice așa. Și da, mi-au plăcut chiar mai mult decât mă așteptam.

Bucureștenii de la Visions Of Madness nu au cel mai ușor digerabil produs. Dirty hardcore punk? Poate, dar am auzit și noise, și grind acolo, un amalgam interesant. Nu neapărat pe strada mea muzicală, dar m-au făcut să mă opresc și să fiu atent la ce se întâmplă. Plăcut/neplăcut este o chestiune de gusturi, dar sigur greu de ignorat.

Finalul a fost livrat de bănățeano-brașovenii de la Ordinul Negru, revelația serii pentru mine. Post-rockul poate aluneca foarte ușor în indulgență și plictiseală, dar ei au fost fix la antipodul acestora. Post black metal spun ei și n-am de ce să îi contrazic. N-am știut când au trecut prin tot setul lor (totalitatea repertoriului din acest moment, cum a spus vocalul S).

Trăgând linie, o seară excelentă, spre deliciul celor prezenți și regretele post-factum ale absenților. Dacă nu au regretat încă e cazul să înceapă și să se prezinte la ediția următoare. Pentru că vor exista și altele, așa am auzit eu. Ei ca ei, eu sigur o să fiu prezent.

O galerie foto a serii este disponibilă aici.