Punk în Viena: Dropkick Murphys, Flogging Molly, Glen Matlock
Postat: 07/02/2018 Înscris în: Live | Tags: celtic punk, concert, cronica, dropkick murphys, flogging molly, glen matlock, Live, punk, punk rock, review Scrie un comentariuMiercuri seara, 31 ianuarie, Wiener Stadthalle a fost sold out pentru o seară 110% punk și un afiș de vis – Dropkick Murphys și Flogging Molly, cu Glen Matlock în deschidere.
Photo by Adrian Coleașă
Never Mind The Bollocks este cu siguranță unul dintre albumele rock absolut esențiale. Iar 10 din cele 12 piese ale sale îl au ca și co-autor pe Glen Matlock, basistul Sex Pistols ce va fi înlocuit mai apoi de Sid Vicious. Simplul fapt că trupa a mai scris doar două piese după plecarea sa spune multe.
Istoria sa muzicală e departe de a fi definită doar de Pistols, dar chiar dacă nu ar fi făcut nimic altceva ar fi fost suficient ca să-i asigure locul în panteonul rock-ului.
În cea mai minimalistă formulă posibilă, un om cu o chitară acustică, Matlock a săpat lejer într-o carieră de mai bine de patru decenii. Evident că toți își doreau piesele Sex Pistols (pe care nu credeam să le aud vreodată acustic, dar o piesă bună râmâne bună în orice redare), dar au fost și din cele cu Rich Kids (proiectul cu Midge Ure), din albumele solo… O întâlnire prea scurtă cu o figură emblematică.
Photo by Anca Coleașă
Dacă deschiderea acustică a produs nostalgii, Flogging Molly au dus instant atmosfera la nivelul busculadei de vineri seara în pub-ul ticsit.
Publicul lor deja umpluse sala, știa foarte bine la ce să se aștepte și au cântat în cor de la început până la sfârșit. Setlistul a ilustrat toată cariera, de la Swagger (2000) până la nou-nouțul Life Is Good (2017). Vechi sau noi, de la Drunken Lullabies și If I Ever Leave This World Alive până la Crushed și The Hand Of John L Sullivan, totul a curs (Float, cineva?) tumultuos și vesel, pe scenă și în sală, la unison, conduși cu mână sigură de Dave King. De o energie debordantă dar și de o finețe discretă, orice show de-al lor este o lecție de exces de viață bine temperat.
A propos, Flogging Molly ne-au vizitat o singură dată, în 2011. S-ar întoarce oricând cu toată plăcerea după cum a ținut sa-mi spună chitaristul Dennis Casey încă din toamna trecută când au împărțit scena din Graz cu Volbeat. Doar să-i și aducă cineva (completarea mea).
Photo by Anca Coleașă
Dropkick Murphys sunt un fenomen al naturii la limita catastrofei. Dacă Flogging Molly sunt încarnarea unei seri de vineri cu veselie și antren, Dropkick Murphys sunt tăvăleala generală din aceeași vineri seara, cu tot cu spital și poliție.
O mare de șepcuțe și steaguri irlandeze a rezonat de la primele sunete al deschiderii The Foggy Dew (versiunea Sinead O’Connor) până la ultimul acord al I’m Shipping Up To Boston.
Sigur că au cântat hiturile (da da, chiar și Rose Tattoo), au turnat o porție generoasă de pe 11 Short Stories Of Pain & Glory (despre care am povestit anul trecut aici) și am avut și coveruri. I Fought The Law și You’ll Never Walk Alone (acceași piesă dar nici o legătură cu fotbalul) au sunat ca și cum ar fi fost ale lor. Nu e vreun motiv de mirare, Dropkick Murphys au o abilitate aproape supranaturală de a scrie piese care îți sună mai mult decât familiar încă de la prima audiție. First Class Loser, fabulosul Until Next Time (cea mai frumoasă piesă de încheiere pe care o știu), Blood sau Paying My Way au sunat la fel de cunoscute ca și Going Out In Style, Johnny I Hardly Knew Ya sau The State Of Massachusetts. Le știai deja, doar că uitasei că le știi, bine că ți-au adus aminte de ele.
În spusele marelui Connor McGregor, if one of us goes to war, we all go to war, rezumatul serii e chiar atât de simplu. Un război extrem de amical și țopăitor, dar totuși un război, cam acesta a fost nivelul de intensitate.
Galeriile foto ale serii sunt disponibile atât pe pagina Midnight Burst (aici și aici), cât și pe paginile fotografilor (aici și aici).
Adrian Coleașă
Fameless – Dreams Without A Past
Postat: 04/01/2018 Înscris în: Muzică | Tags: alternativ, cronica, dreams without a past, fameless, progresiv, review, rock Scrie un comentariuRecunosc, nu sunt vreun fan al Vocii României, iar numele lui Tibi Albu îmi suna doar vag cunoscut. Fameless, trupa lui fondată la începutul lui 2015, a trecut cumva pe sub radarul meu și i-am văzut pentru prima oară la cea de a doua ediție MMB, în cadrul secțiunii de Live Showcase.
Photo courtesy of Universal Music Romania
Întâlnirea cu ei a fost o surpriză extrem de plăcută, continuată acum de albumul de debut, Dreams Without A Past, apărut deja pe 27 ianuarie 2017 (!?!).
Albumul nu șochează prin originalitate, fiecare va auzi propriile referințe, în funcție de istoria muzicală personală.
Dacă Show Me How To Live amintește de un Manic Street Preachers cu Brian Molko la voce, Save Myself, iFear, Dash Of Blue sau The Second Round intră în teritorii grunge și post-grunge, de la Pearl Jam la Audioslave, Foo Fighters sau Alter Bridge. O linguriță de Floyd, un vârf de cuțit de Rush… periplul muzical continuă. Hyprocrisy este alegerea mea personală, sinteza a ceea ce sunt Fameless în acest moment. Iar Falling In Love, cu tonalitățile sale electro nu numai că nu mă deranjează, ci îmi pare doar o notă de final, mărturie a diversității de exprimare a trupei.
Acestea fiind zise, albumul chiar mi-a plăcut și ar primi o notă mare (dacă aș da note). Mi-a plăcut unitatea sa în diversitate, mi-a plăcut că reușește să suprindă energia live a trupei (chiar dacă în concert sunt ceva mai heavy decât ar părea aici), sună fresh, neforțat în vreun fel, ludic și încărcat cu plăcerea de a cânta a muzicienilor participanți.
Într-o eră a muzicii produse pentru a fi consumate fără a lăsa urme de vreun fel, Dreams Without A Past are o energie pozitivă contaminantă și piese care rămân în memorie. Ceea ce nu pot decât să salut!
Iar cum au arătat la MMB Live Showcase, puteți vedea aici și aici.
Adrian Coleașă
Dot Legacy & SuperSoul la Quantic
Postat: 11/11/2017 Înscris în: Live | Tags: 5 octombrie, cronica, cronica concert, dot legacy, heavy, heavy blues, Live, psych stoner, quantic, review, rock, rock'n'roll, stoner, supersoul Scrie un comentariuPe 5 octombrie, 7inc a recidivat în Quantic cu o seară specială, ce i-a adus pe aceeași scenă pe francezii de la Dot Legacy și pe grecii de la SuperSoul.
Photo by Adrian Coleașă
SuperSoul vin din Atena și se descriu pur și simplu ca un trio de rock’n’roll. Nu chiar așa, nu au vreo tangență cu rockabilly sau alte forme clasice la care ne-ar duce gândul la această etichetă, dar un rock direct, stoner într-o accepțiune heavy blues a termenului. Au făcut introducerea cu modestie și eleganță, un reprezentant al unei scene stoner grecești mature și în ascensiune.
Photo by Anca Coleașă
Parizienii de la Dot Legacy au fost la a doua vizită la noi. Despre prima, în turneu cu House Of Broken Promises și Valley Of The Sun, am scris atunci aici. Între timp au crescut într-o zi cât alții în multe și pe merit. Două albume în palmares, cel eponim de debut (2014) și To The Others (2014), ca și un EP nou-nouț, Stereo.
Au mai crescut, s-au mai maturizat, de data asta totuși nu s-au mai urcat și pe tavan. Lăsând gluma la o parte, au în continuare unul dintre cele mai dinamice show-uri pe care le-am văzut. Cei doi parteneri de infracțiuni muzicale, Damien (bas, voce) și Arnaud (chitară), țopăie ca iepurașii Duracell pe toată scena și nu numai, fără ca asta să-i facă să rateze vreo notă din asaltul continuu asupra audienței.
Photo by Anca Coleașă
Un setlist complex, o ofertă generoasă, dinamică, dar sofisticată și originală, evenimentul a oferit celor suficient de inspirați să participe șansa de a vedea în acțiune o trupă pe care riscăm să o mai întâlnim doar în festivaluri și săli mult mai mari.
Galeriile foto ale serii sunt disponibile aici și aici.
Adrian Coleașă
RoadkillSoda: Mephobia și cronica sa
Postat: 04/11/2017 Înscris în: Muzică | Tags: album, cronica, mephobia, review, roadkillsoda, rock, stoner, stoner rock Scrie un comentariuScopofobia (sau scoptofobia sau oftalmofobia) este frica irațională că alți oameni se holbează la tine, o frică patologică de a atrage atenția. Mephobia este cel mai tânăr membru al familiei, dar la cu totul alt nivel.
Mephobia este frica (la fel de irațională) că vei deveni atât de minunat încât rasa umană nu va putea să suporte și vom muri cu toții. Mult mai generoasă fobia, nu?!
Din păcate pentru rasa umană, Mephobia este și titlul noului album RoadkillSoda. “Din păcate”, pentru că acest al cincilea material RKS flirtează cu o etichetare de awesomness.
Stoner rock-ul este la modă, o avalanșă de apariții inundă piața, pe toate meridianele și este greu pentru orice trupă de gen să se distingă din mulțime.
Dar Roadkill Soda, printre multe alte calități, au reușit să-și creeze o identitate proprie, recognoscibilă instant. Am făcut un blind test cu noul album și întrebarea a venit în primele 30 de secunde, “ăștia-s RKS, nu?!”
Mephobia este în primul rând un album de rock, pur și simplu. Da, este stoner acolo, au aruncat și destul grunge în mix, este 60s, este 70s, avem și blues rock, paleta este largă și masa foarte bogată.
Pentru mine, acesta este materialul fizic, palpabil, care îi trece la următorul nivel, într-o altă ligă. Ajutați și de o producție inspirată, reușesc să transmită energia live în înregistrările de studio și să păstreze tonusul ridicat de la început până la sfârșit.
Nu există timpi morți sau piese de umplutură, de la Prometheus până la Trust totul curge groovy. Vitezele se schimbă, dar parcursul muzical curge fluid și fără eforturi. Toată trupa sună mai tight decât oricând, focusată complet într-o direcție comună, foarte clară.
Fiecare își va găsi propriile piese preferate, în funcție de gusturi și stare. Nu mi se pare corect să evidențiez vreuna anume (chiar dacă preferata mea în acest moment este Casualty), ci doar albumul ca întreg, solid și unitar.
În rest, astrele s-au aliniat, ascultați și enjoy the ride!
Tracklist:
01. Prometheus
02. Bipolar
03. Consequences
04. Easy
05. Casualty
06. Legless
07. Order
08. Dip
09. Backhander
10. Tonight
11. Trust
Durata: 53:39
Data apariției: 14 noiembrie 2017
Membri:
Mircea “Hotshot Eagle” Petrescu – voce
Mihnea “Panda Elixir” Ferezan – chitară
Victor “Vava” Ferezan – bas
Mihai “Baby Jesus” Nicolau – tobe
Adrian Coleașă
