Lecții cu Kirk: In My Life
Postat: 17/06/2020 Înscris în: Lecții de chitară | Tags: Beatles, chitara, in my life, kirk lorange, lectie Scrie un comentariuLecțiile de chitară cu Kirk revin, acum cu un aranjament pentru chitară acustică a unei piese Beatles.
In My Life a apărut în 1965, pe Rubber Soul. Deși ulterior Lennon și McCartney nu au fost de acord asupra importanței contribuției fiecăruia dintre ei la piesă, a fost pentru prima oară când John Lennon scria versuri personale, inspirate direct din viața sa.
În plus, cel de al cincilea Beatle, George Martin, a contribuit cu un solo de pian pentru bridge-ul piesei, care redat la o viteză mai mare decât cea a înregistrării a produs un sunet de clavecin, cu o octavă mai sus, inspirându-i și pe alți producători să folosească clavecinul în aranjamentele lor.
Piesa originală este în A, dar aranjamentul lui Kirk este în G. Nu a încercat să transcrie soloul de “clavecin” al lui George Martin ci a scris un solo propriu ce urmează progresia strofelor.
Un fișier Guitar Pro, ca și un PDF ce conține tabulatura și partitura piesei sunt disponibile pe site-ul lui Kirk.
Adrian Coleașă